logo

Kontakt

Citroen C3 – historia, dane techniczne, silniki, ceny

Posiadanie dobrego miejskiego hatchbacka w swojej ofercie to wręcz podstawa sukcesu w Europie. Citroen od ponad dwóch dekad próbuje podbijać rynki modelem Citroen C3. Przez lata zmienił się on jednak wręcz nie do poznania. Co więc warto wiedzieć na temat najnowszej generacji Citroena C3 i jaka jest historia tego modelu?

Citroen C3 – historia

Na początku XXI wieku Citroen zdecydował się na sporą odmianę swojej gamy modelowej, która wiązała się też z nowym nazewnictwem. Od wtedy wiele modeli miało nazwę składającą się z litery C oraz cyfry, która oznacza pozycję w gamie modelowej francuskiej marki. Jednym z samochodów, który był częścią nowego etapu w historii tego producenta był właśnie Citroen C3.

Premiera Citroena C3 została zorganizowana w trakcie Geneva Motor Show 2002. Auto kształtem wyraźnie nawiązywało do jednego z najbardziej kultowych samochodów w historii całej marki, czyli Citroena 2CV, który był produkowany od 1949 do 1990 roku i jest to jedno z najbardziej znanych aut w całej historii motoryzacji ze względu na ogromną dostępność.

Projektowaniem wyglądu zajął się Donato Coco, który obecnie w swoim CV ma też pracę w Ferrari. Pierwsza generacja Citroena C3 to auto dość przełomowe pod względem całej marki. Był to bowiem pierwszy samochód zbudowany na nowej platformie PF1, kóra posłużyła potem do budowy m.in. Peugeota 207. Produkcję modelu zakończono w 2009 roku.

Z koncepcji dość okrągłego auta nie zrezygnowano przy projektowaniu następcy, który miał bardzo podobne proporcje. Aby jednak Citroen C3 mógł stać się nieco bardziej praktyczny, nadwozie przedłużono i poszerzono, dzięki czemu pasażerowie mają więcej miejsca, a bagażnik jest nieco bardziej pojemny. Nie była to jednak zbyt udana generacja. Produkcję zakończono w 2016 roku i w tym momencie doszło do wręcz ogromnej rewolucji.

Trzecia generacja Citroena C3 jest bowiem przedstawicielem zupełnie nowej koncepcji. Nadwozie podobne jest do tego z samochodów typu crossover i zwraca na siebie uwagę. Przede wszystkim udaje się to przez bardzo wąskie przednie reflektory, które są połączone grillem z dwóch chromowanych poprzeczek, które wyginają się w środku, by stworzyć logo Citroena. Do tego w aucie zamontowano panele airbump w bocznych sekcjach, które znane są m.in. z modelu C4 Cactus. Bardzo możliwe, że w najbliższym czasie pojawi się już czwarta generacja modelu, gdyż obecna produkowana jest od aż siedmiu lat.

Citroen C3 – dane techniczne

Citroen C3 to auto jak na dzisiejsze czasy dość niewielkie. Jego długość wynosi bowiem zaledwie 3996 milimetrów przy rozstawie osi mierzącym 2540 mm. Szerokość to 1740 mm, a wysokość to z kolei 1470 mm. Bagażnik jest także dość niewielki, gdyż mieści tylko 300 litrów. Samochód nie uzyskał również wysokiego wyniku w testach bezpieczeństwa Euro NCAP. Citroena C3 organizacja nagrodziła bowiem czterema gwiazdkami z pięciu możliwych. Niewielkie wymiary auto nadrabia jednak niską masą własną na poziomie od 980 do 1067 kilogramów.

Citroen C3 – silniki

W Citroenie C3 spotkamy same bardzo dobrze znane silniki oferowane od lat w grupie PSA. Benzynowa opcja to bowiem 3-cylindrowa jednostka 1.2 PureTech, która dostępna jest w dwóch wersjach mocowych. Do tego można postawić na dysponujący mocą 102 koni mechanicznych silnik 1.5 Blue HDi, który wytwarza do tego 250 niutonometrów maksymalnego momentu obrotowego. Silnik działa w połączeniu z 6-biegowym manualem.

Najsłabsza jednostka benzynowa ma moc rzędu zaledwie 83 KM i 118 Nm maksymalnego momentu obrotowego, gdyż jest to silnik wolnossący. Mocniejsza wersja jest już turbodoładowana, dzęki czemu generuje 110 KM oraz 205 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Citroen C3 – ceny

Jedna z zalet Citroena C3 to oczywiście cena. W podstawowej wersji za samochód zapłacić trzeba 74 700 złotych. Wtedy otrzymujemy auto z silnikiem 83-konnym i z odmianą wyposażenia oznaczoną nazwą “You!”. Diesel z takim wyposażeniem to już koszt rzędu co najmniej 88 800 złotych. Chcąc kupić samochód z mocniejszą benzyną, trzeba zapłacić z kolei przynajmniej 85 570 złotych. Automat dostępny jest tylko w najlepszej wersji wyposażenia, której cena zaczyna się wtedy od 95 850 złotych.

Sprawdź także nasze samochody