logo

Kontakt

Citroen Berlingo – historia, wersje wyposażenia, silniki, cennik

Jak Citroen Berlingo niejako zrewolucjonizował motoryzację? Dlaczego obecnie jego bytność na rynku budzi kontrowersje? Tego wszystkiego dowiecie się z tego tekstu!

Citroen Berlingo – historia modelu w pigułce

Citroen to jeden z najpopularniejszych producentów samochodów na całym świecie. Warto jednak pamiętać o tym, że jego rozpoznawalność wcale nie opiera się tylko i wyłącznie na sprzedaży samochodów osobowych. Dostawczaki w gamie modelowej tego francuskiego producenta również odgrywają gigantyczną rolę. Ba, jeżeli by tak spojrzeć tylko na procent udziałów w rynku, obecnie Citroen na tym polu radzi sobie najlepiej! Jeżeli zaś jesteśmy już przy samochodach dostawczych od tej marki, nie sposób pominąć jest takiego auta, jak Citroen Berlingo – niepozornego, lecz bardzo przystępnego pod kątem cenowym oraz pod kątem jego możliwości, a także mającego o wiele większą zasługę w kształtowaniu rynku motoryzacyjnego niż może się to wielu osobom wydawać.

Pierwsze Berlingo zadebiutowało równocześnie z bliźniaczym Peugeotem Partnerem w 1996 roku i sam zamysł tej konstrukcji był wręcz rewolucyjny. Po raz pierwszy bowiem zdecydowano się na połączenie właściwości samochodu osobowego i dostawczego, dlatego też Berlingo oraz Partner były pionierami segmentu kombiwanów czy też samochodów uniwersalnych. Wyjątkowości nadaje również fakt, że z reguły takie samochody były tworzone na podstawie innych modeli, najczęściej hatchbacków. Berlingo i jego bliźniak Partner zostały zaś zaprojektowane zupełnie od podstaw i to właśnie sprawiło, że te modele przeszły niejako do historii motoryzacji.

W czystej teorii tym autem może równocześnie podróżować do pięciu osób, lecz przestrzeń za przednimi siedzeniami może być równie dobrze wykorzystywana do przewozu towarów. Ta niesamowita uniwersalność sprawiła, że pierwsze Berlingo okazało się pojazdem niezwykle popularnym. Chociaż jego produkcja w Europie zakończyła się w 2010 roku, w Brazylii ten model produkowany był jeszcze siedem dodatkowych lat. Berlingo zdążyło przez 14 lat na europejskim rynku otrzymać również odmiany w pełni dostawcze na kształt furgonów, a także… wersję terenową o oznaczeniu X-TR.

Druga generacja Berlingo nie odbiegała zbytnio pod kątem koncepcyjnym od swojego pierwowzoru. Nadal mamy tutaj auto skonstruowane od podstaw o względnie podobnym kształcie i proporcjach, a także z nadal świetną funkcjonalnością. Teraz jednak auto mogło przewozić maksymalnie nawet siedem osób w nadwoziu Multispace, które i tak nadal, o ile była potrzeba, mogło pełnić funkcję auta dostawczego jeżeli tego potrzebowaliśmy. Ta odmiana była produkowana krócej, bowiem do 2018 roku.

Citroen Berlingo – dane techniczne i dostępne wersje wyposażenia

Trzecia generacja Berlingo, tworzona od 2018 roku, może pochwalić się większym zaawansowaniem technologicznym, bardziej obłymi kształtami, a także trochę większymi rozmiarami. Jeżeli chodzi o długość, w standardowej odmianie mamy tutaj wartość 4403 mm, zaś w odmianie Multispace – aż 4753 mm. Szerokość i wysokość jest zaś taka sama niezależnie od wersji – kolejno 1848 mm oraz 1844 mm. Jeżeli chodzi zaś o wersje wyposażenia, Citroena Berlingo otrzymamy w trzech różnych odmianach – LIVE Pack, FEEL oraz SHINE.

Citroen Berlingo – gama silnikowa

Na początku 2022 roku Citroen podjął naprawdę kontrowersyjną decyzję, która nie przypadła do gustu naprawdę wielu osobom. Od tego roku bowiem Berlingo dostępne jest tylko i wyłącznie w wariancie elektrycznym. Nie bądźcie więc zaskoczeni, jeżeli poszukując dla siebie odpowiedniego egzemplarza spośród nowych aut nie będziecie w stanie natrafić na odmiany spalinowe. Jedyna dostępna obecnie w nowych wersjach Berlingo jednostka może pochwalić się zasięgiem 285 km oraz mocą 182 koni mechanicznych.

Citroen Berlingo – obecny cennik

Wykorzystanie wyłącznie silników elektrycznych sprawia, że w górę poszły ceny. Obecnie Berlingo możemy kupić za co najmniej 171 550 zł. W przypadku wersji SHINE zaś cena ta wzrasta już do pułapu minimum 189 400 złotych, a przecież możemy tę cenę zwiększyć z pomocą dodatkowego wyposażenia.

Sprawdź także nasze samochody