Kontakt

Citroen C4 – historia, wersje wyposażenia, silniki, cennik

Citroen C4 to jeden z najciekawszych modeli dostępnych w ofercie francuskiego producenta. Jaka jest jego historia, spośród jakich wersji wyposażenia możemy przebierać, a także jakie jednostki napędowe znajdziemy pod maską tego samochodu?

Citroen C4 – historia modelu w pigułce

Citroen to marka, która od zawsze kojarzona jest z dość eksperymentalnym podejściem do tworzenia samochodów. Z jednej to podejście poskutkowało wieloma bardzo ważnymi nagrodami branżowymi, z drugiej jednak omal nie doprowadziło to do upadku marki, przed którym uchronił tak naprawdę Peugeot. Nie da się jednak nie zaprzeczyć, że samochody francuskiego producenta, choć nie każdemu oczywiście przypadną do gustu, nie posiadają swojego unikalnego charakteru. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj Citroen C4 – kompakt segmentu C, który w swoim rejonie rynkowym próbuje zaoferować klientom dość świeże rozwiązania.

Citroen C4 wszedł na rynek po raz pierwszy w 2004 roku, zastępując zasłużony model Xsara. Wygląd tego auta w wersji pierwotnej był naprawdę interesujący – z przodu i z boku co prawda C4 nie wyróżniał się niczym specjalny, lecz zaokrąglony tył dodawał wrażenia, jak gdyby całe auto było jedną spójną bryłą. Jak już wspomnieliśmy wcześniej – ile ludzi, tyle opinii na ten temat. Z pewnością nie jest to zabieg, który spodobał się wszystkim. Warto jednak wspomnieć, iż pod kątem technologicznym było to auto naprawdę imponujące jak na swój segment cenowy, co sprawiło, że w plebiscycie na Samochód Roku 2005 model ten zajął drugie miejsce, przegrywając tylko i wyłącznie z Toyotą Prius drugiej generacji. Bazowo C4 było dostępne w nadwoziu hatchback, lecz jak na kompakt przystało, mogliśmy spotkać się z różnymi odmianami tego auta. Mogliśmy na przykład spotkać również nadwozie coupe, a na wybranych rynkach również i odmianę sedan.

Druga generacja Citroena C4, która na rynek wyszła w 2010 roku, była tak naprawdę rozwinięciem swojego protoplasty pod kątem designu, lecz ze sporą dozą nowych rozwiązań, które miały całą bryłę unowocześniać. Wszędobylskie wytłoczenia, a także bardziej zwarty tył pojazdu to coś, co mogło spodobać się o wiele większej grupie odbiorców. Wycofano 3-drzwiową wersję tego modelu, zostając tylko przy 5-drzwiowym hatchbacku, a także odmianie C4L, czyli sedanie niedostępnym w Europie. Po 2018 roku Citroen C4 na dwa lata zniknął z rynku, by wrócić w zupełnie odmienionym wydaniu.

Citroen C4 – dane techniczne i dostępne wersje wyposażenia

Citroen C4 dostępny jest zarówno jako 5-drzwiowy hatchback, jak i klasyczny sedan, choć pod kątem wizualnym możemy tutaj jednak mówić o mocnych zakusach w stronę stylistyki crossoverów. Z oficjalną klasyfikacją jednak nie ma co dyskutować. Najnowszy C4 mierzy 4360 mm długości, 1800 mm szerokości oraz 1525 mm wysokości. Bagażnik wyjściowo może pochwalić się pojemnością rzędu 380 litrów, lecz złożenie tylnej kanapy pozwala na poszerzenie przestrzeni załadunkowej do poziomu 1250 litrów.

Wyjściową wersją wyposażenia Citroena C4 jest tak zwany LIVE Pack, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby mocniej poszerzyć możliwości swojego egzemplarza. Dostępnych jest bowiem łącznie aż pięć poziomów wyposażenia – FEEL, FEEL Pack, C-SERIES oraz najdroższy obecnie dostępny pakiet SHINE.

Citroen C4 – gama silnikowa

W przypadku oferty silnikowej Citroena C4 zacząć należy od jednostki benzynowej 1.2 PureTech 130, która jest w stanie wygenerować moc na poziomie 130 koni mechanicznych. Dostępna jest ona zarówno w odmianie ze skrzynią manualną, jak i z automatem. W gamie znajdziemy również dostępnego wyłącznie ze skrzynią automatyczną turbodoładowanego diesla 1.5 BlueHDI 130, również o mocy 130 KM. Na deser zostaje nam jeszcze silnik elektryczny, oferujący 182 KM oraz zasięg na poziomie około 353 kilometrów.

Citroen C4 – obecny cennik

Najtańszy pakiet LIVE Pack jest dostępny już od 99 850 złotych. Kolejne rozszerzenia wyposażenia oczywiście będą windowały cenę do góry – za pakiet FEEL zapłacimy już co najmniej 106 850 złotych, zaś wersja SHINE to cena nie mniejsza niż 125 100 złotych. Na cenę może również wpłynąć rzecz jasna wybór jednostki napędowej. Jeżeli na przykład zdecydujemy się na silnik elektryczny, cena minimalna znajdzie się na pułapie 195 350 złotych.

Sprawdź także nasze samochody