logo

Kontakt

Citroen C4 X – historia, wersje wyposażenia, silniki, cennik

Citroen C4 X to jeden z najnowszych modeli marki. Wyróżnia się nowoczesną stylistyką i wieloma ciekawymi rozwiązaniami. Na jego nowoczesność wpływa też rozbudowana gama silnikowa, a także wersja elektryczna. Jednak jaka jest historia tego modelu? Czy w gamie silnikowej można znaleźć coś ciekawego?

Citroen C4 X — historia modelu w pigułce

W związku z tym, że Citroen C4 X to jeden z najnowszych modeli marki, nie ma on zbyt bogatej historii. Przede wszystkim wywodzi on się jednak z modelu Citroen C4, który od wielu lat był przedstawicielem marki w klasie kompakt. Od 2004 produkowano pierwszą generację modelu, która odniosła bardzo duży sukces. W 2012 roku pokazano następcę, który także okazał się hitem sprzedażowym.

Citroen mógł się wtedy pochwalić niezwykle rozbudowaną gamą wersji modelu. Oznaczenie C4 trafiało także na vany Picasso i Grand Picasso. Ostatecznie ich produkcja zakończyła się w 2020 roku. Następnie na rynek trafiła trzecia generacja modelu C4, która stała się crossoverem. Model C4 X trafił na rynek niewiele później, dzięki czemu gama modelowa producenta jest teraz jeszcze większa.

Citroen C4 X — dane techniczne

Citroen C4 X to przedstawiciel crossoverów klasy kompaktowej. W związku z tym konkuruje przede wszystkim z takimi modelami jak Volkswagen Taigo czy Peugeot 2008. Jego wymiary także plasują go właśnie w takim segmencie. Pojemność bagażnika w tym modelu wynosi 510 litrów, co także plasuje go całkiem wysoko w tej klasie samochodów. Wysoka praktyczność auta jest podkreślana przez producenta. Według Citroena C4 X łączy w sobie zalety hatchbacka i crossovera.

Osiągi Citroena C4 X również stoją na dobrym poziomie. Nie jest to oczywiście samochód sportowy, jednak nawet w najsłabszej odmianie ze skrzynią manualną osiąga pierwszą setkę w czasie poniżej 12 sekund. Najlepsze osiągi zapewnia odmiana elektryczna. Przyspiesza ona do setki w zaledwie 10 sekund. Jej prędkość maksymalna to 150 kilometrów na godzinę, co nie jest porywającym wynikiem. Warto zwrócić uwagę na to, że C4 X nie waży dużo. Jego masa własna to zaledwie nieco ponad 1300 kilogramów.

Citroen C4 X — gama silnikowa

Pod względem technicznym, Citroen C4 X bazuje na innych modelach koncernu Stellantis. Podstawowym silnikiem wykorzystywanym w stylowym crossoverze Citroena jest 1.2 PureTech. Występuje ona w kilku wersjach różniących się mocą. Podstawowa jednostka rozwija 100 koni mechanicznych i występuje jedynie ze skrzynią manualną. Kolejna odmiana rozwija już 130 koni mechanicznych, dzięki czemu mocy jest sporo więcej. Lepsze są także osiągi. Mocniejsza odmiana jest oferowana jedynie ze skrzynią automatyczną o ośmiu przełożeniach.

Co ważne, pomimo malejącej popularności na ten typ silnika, Citroen zdecydował się pozostawić w gamie C4 X jednostkę wysokoprężną. Jest to silnik 1.5 BlueHDi, który charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym. Maksymalna moc wynosi 130 koni mechanicznych. Jest ona dostępna jedynie z 8-biegową skrzynią automatyczną. Dodatkowym modelem w gamie jest e-C4 X, który posiada napęd elektryczny. Rozwija on moc 136 koni mechanicznych i zapewnia zasięg powyżej 300 kilometrów.

Citroen C4 X — obecny cennik i dostępne wersje wyposażenia

Cennik Citroena C4 X zaczyna się od 110 100 złotych brutto. Nie jest to wygórowana cena jak na dzisiejsze czasy. W zamian otrzymamy odmianę FEEL, która już w standardzie posiada takie elementy jak klimatyzacja automatyczna, czujniki parkowania czy duży ekran multimedialny. Standardem tej odmiany jest silnik 1.2 PureTech o mocy 100 koni mechanicznych. Droższą opcją jest Feel, który posiada bogatsze wyposażenie oraz silnik 1.2 PureTech o mocy 130 koni i skrzynię automatyczną o ośmiu przełożeniach.

Na szczycie znajdziemy odmianę SHINE Pack. Posiada ona najbogatsze wyposażenie, w tym takie rozwiązania jak kamery przestrzenne, wielu asystentów jazdy czy nagłośnienie premium. W przypadku tej odmiany otrzymujemy również mocniejszy silnik benzynowy. Można wybrać także diesla, który jest nieco droższy. Najdroższa w zakupie jest jednak odmiana elektryczna, która kosztuje w tej odmianie aż 203 100 złotych. Jest to już dość duża kwota, zwłaszcza jak na kompaktowego crossovera.

Sprawdź także nasze samochody